Татарстанда Беларусь һәм Россия халыкларының берләшү көнен билгеләп үтәчәкләр

2024 елның 29 марты, җомга

2 апрель көнне Белоруссия һәм Россия халыкларының берләшү көне билгеләп үтелә.

Бу көнне 1996 елда Россия һәм Белоруссия президентлары Борис Ельцин һәм Александр Лукашенко Мәскәүдә "Россия һәм Белоруссия җәмгыятенең мәгариф турында" Шартнамәгә кул куйдылар.

Бу датага Татарстанда чаралар циклы багышланган:

11:00 дә Татарстан Республикасы Югары Ослан районының Печище авылында Янка Купалы музеенда Белоруссиянең халык шагыйре Янки Купала Казан төбәгендә тормыш һәм иҗатка багышланган музыкаль-шигъри чара узачак. Шулай ук монда Татарстан Республикасы грантын гамәлгә ашыру кысаларында әзерләнгән «Мин монда үз ягымны күрәм» белоруссия мәдәнияте залы ачылачак.

16:00 сәгатьтә Татарстан Халыклар дуслыгы йортында «Бер тарих - бердәм юл» фотокүргәзмәсе ачылачак, ул үзара хезмәттәшлекнең заманча тарихына багышланачак Беларусь Республикасы һәм Татарстан Республикасы (Россия Федерациясе) тарафыннан гуманитар өлкәдә.

17:00 сәгатьтә Беларусь Республикасы һәм Татарстан Республикасы мәдәният һәм сәнгать осталары катнашында тантаналы чара узачак.

Чаралар «Татарстан Республикасында дәүләт милли сәясәтен гамәлгә ашыру» дәүләт программасын үтәү кысаларында узачак.

Чараларны оештыручылар: Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгы, Ассамблея һәм Татарстан халыклары дуслыгы йорты, ТР Милли музее, ТР Рус милли-мәдәни берләшмәсе һәм Казан шәһәре “Спадчына” (“Мирас”) белорусларының иҗтимагый оешмасы.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: