Татарстан Республикасының Габдулла Тукай исемендәге Дәүләт премиясен алуга номинантлар билгеләнде

2024 елның 22 марты, җомга

2024 елда Татарстан Республикасының Габдулла Тукай исемендәге Дәүләт премиясе эзләүчеләре билгеле булды. Премия алуга потенциаль номинантлар Татарстан Республикасының Габдулла Тукай исемендәге дәүләт бүләкләре буенча Раиса каршындагы комиссия утырышы кысаларында билгеләнде.

Гаризалар 2024 елның 15 февраленә кадәр кабул ителә. 2024 елда Г. Тукай исемендәге Дәүләт премиясенә потенциаль номинантлар исемлегенә түбәндәгеләр керә:

• «Әлфия» курчак спектакленең актерлар составы татар актрисасы образын курчак театры чаралары белән искиткеч оста гәүдәләндергән өчен
  • Корбан Рафис Харисович (Рафис Корбан) "Әхмәров" ("Әхмәров" 2020г), "Ватан" ("Ватан" ("Ике роман") китабы өчен, 2022 ел, "Алиш" 2023 ел.
  • «Узганны кабатлау» китабы өчен Харрасов Ләймис Мәүлид улы
  • Балалар шигъриятенә, проза һәм драматургиягә күпьеллык өлеш керткәне өчен Вайнер Борис Гыйршевич яшь укучыларны тәрбияләү, татар әдәбияты һәм фольклорының иң яхшы әсәрләрен балалар өчен тәрҗемә итү һәм популярлаштыру, Татарстанның яшь талантларына иҗади ярдәм итүе өчен
  • Гатауллин Риф Хоббулович «Сак-Сок» симфоник бәете, вокаль-хор икллары, авторлык җыентыклары, нота җыентыгы, тапшырулар циклы өчен
  • "Кара Пулат" операсына музыка өчен Низамов Эльмир Жавдетович
  • Тәминдарова Миләүшә Әмир кызы Татарстанның татар хор мәдәниятен үстерү, алга этәрү һәм саклап калу өчен, ә атап әйткәндә, «Татар хор музыкасы антологиясе» хезмәтләре өчен
  • Сәлахов Рабис Магалимович Татарстан Республикасында дастаннар елына багышланган татар халык җырлары мотивлары буенча эшләр циклы өчен
  • Замитов Кадим Җәлил улы күренекле татар мәдәнияте эшлеклеләренә багышланган скульптур портретлар һәм фигуралар сериясен оештырган өчен
  • Галиев Рамил Якубович, Канаев Евгений Александрович «Поэзия и проза. Татарстан 1980-90 нчы еллар» проекты һәм фотожурналистика сәнгатенә зур өлеш керткәне өчен

Белешмә

Премия югары һөнәри осталык дәрәҗәсе белән аерылып торган, авторлык стиле, яңа үзенчәлекле һәм оригинальлеге белән аерылып торган, шулай ук сәнгать һәм әдәбият өлкәсендә күренекле фәнни тикшеренүләр өчен (рәсем ясау, музыка, театр, эстрада-цирк, кино, архитектура һәм шәһәр төзелеше) әсәрләре илебез һәм милли мәдәниятне үстерүгә зур өлеш керткән, җәмәгатьчелек танылуы алган, шулай ук сәнгать белеме һәм әдәбият белеме өлкәсендә күренекле фәнни тикшеренүләр өчен бирелә.

Премия, гадәттәгечә, бөек татар шагыйре Габдулла Тукайның туган көнендә Татарстан Республикасының Раис тарафыннан тапшырыла.

Чыгышлар Татарстан Республикасы министрлыклары, ведомстволары һәм иҗади берлекләре, шулай ук предприятиеләр, фәнни учреждениеләр, мәдәният һәм сәнгать учреждениеләре, югары уку йортлары, иҗтимагый берләшмәләр тарафыннан тәкъдим ителә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: