Татарстан Республикасында «Тоталь диктант» Халыкара агарту акциясе узачак

2024 елның 8 апреле, дүшәмбе

"Тотальный диктант" халыкара агарту акциясе 2024 елда егерме еллыгын билгеләп үтә һәм 20 апрельдә узачак. Теләгән һәркем яңадан үзенең грамоталыгын тикшерә һәм яхшы заманча рус әдәбияты белән таныша алачак. Татарстан территориясендә диктантны барлык торак пунктларда яшәүчеләр язачак.

10 апрельдә https://totaldict.ru/kazan/ сайтында диктант язарга теләүчеләр өчен теркәлү ачылачак. Акция 20 апрельдә узачак. Татарстан халкы өчен 1 000нән артык мәйданчык оештыралар, ә Казан башкаласында китапханәләр, вузлар, мәдәни үзәкләр, музейлар һәм башка урыннар базасында 200 дән артык мәйданчыкка диктант язачаклар, аларның 50дән артыгы теләге булган һәркем өчен ачык булачак. Билгеләү диктантына теркәлү өчен шәхси кабинетта "Мәйданчык" вкладкасына күчәргә һәм уңайлы мәйданчык сайларга кирәк. "Мәйданчык" вклады 10 апрельдә сайтта булачак. Акция турындагы яңалыкларны һәм өстәмә мәгълүматны оештыручылар “ВКонтакте” төркемендә бастырачак: https://vk.com/totaldictkzn

Диктант авторы язучы, журналист һәм мөхәррир Анна Матвеева булды. Анна Матвеева - язучы, журналист һәм мөхәррир, 1972 елда Свердловскида (хәзерге Екатеринбургта) А.М. Горький исемендәге Урал дәүләт университеты укытучылары гаиләсендә туган. Анна билгеләп үткәнчә, текст көндәлекләргә жанр буларак та багышланачак.

"Күп кенә язучылар буларак, мин, әлбәттә, Тоталь диктант авторы булырга хыялландым һәм яшерен рәвештә бу мөмкинлекне сынап карадым. Ләкин барыбер минем өчен бу көтелмәгән хәл булды. Бик шатлыклы. 20 апрельдә катнашучылар яза торган текст көндәлекләргә багышланачак: алар мине күптән кызыксындыралар - күренеш буларак та, жанр буларак та. Язучы буларак та, кеше буларак та. Мин уйлаган башка идеяләр дә бар иде, ләкин моңа тукталдым, чөнки, миңа калса, мондый масштабтагы текстны начар белмәвең турында гына түгел, яратуың турында да язарга кирәк", - дип фикерләре белән уртаклашты Анна Матвеева тәэсирләре белән.

2024 елда традиция буенча Казан шәһәренең төп мәйданчыклары: А.С.Пушкин исемендәге мәдәни үзәк һәм Татарстан Республикасы Милли китапханәсе булачак. Казан мәйданчыгына диктуцияләүчеләр сыйфатында танылган медиа шәхесләре: актерлар, җырчылар, блогерлар, җәмәгать эшлеклеләре, шулай ук журналистлар һәм радио алып баручылар чакырылачак.

Махсус оештырылган акцияләрдә чит ил студентлары TRuD тестын - диктантның гадиләштерелгән текстын һәм рус теле буенча тест язачаклар. TRuD үзәгендә Татарстан халыклары дуслыгы йорты булачак.

Тоталь диктантка 27 марттан башлап республика халкы онлайн рәвештә әзерләнә ала. Һәр чәршәмбе 27 марттан Тоталь диктантка әзерлек буенча онлайн-мәктәп узачак - 2024. Уку теләсә кайсы теләгән кешегә бушлай һәм үтемле.

Татарстан Республикасында Акцияне оештыручылар: Татарстан Республикасының Рус милли-мәдәни берләшмәсе Татарстан Республикасы Яшьләр эшләре буенча министрлыгы, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы һәм «Казаноргсинтез» ярдәмендә Татарстан Республикасының «Мәдәниятләр һәм диалог үзәге» төбәк яшьләр иҗтимагый оешмасы белән берлектә (СИБУР төркеменә керә).

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: