2020 елның 27 октябре, сишәмбе

2020 елның 28 октябреннән 1 ноябренә кадәр «Казан ярминкәсе» күргәзмә үзәге 12 нче махсуслаштырылган «АРТ - галерея» күргәзмәсенә килүчеләр өчен үз ишекләрен ача. Казан». "АРТ - галерея. Казан» - рәсем сәнгате предметлары күргәзмәсе, скульптуралар, сәнгать һөнәрләре һәм һөнәрләр күргәзмәсе, уникаль социаль-мәдәни, күңел ачу һәм бер үк вакытта рәссамнар тарафыннан иҗат ителгән сәнгать әсәрләрен, декоратив-гамәли иҗат скульпторларын һәм осталарын тәкъдим итүче белем бирү проекты - безнең замандашларыбыз, төрле стильләрдә һәм юнәлешләрдә эшләүче.

"АРТ - галерея. Казан» - шәһәребезнең мәдәни тормышындагы вакыйга, аралашу һәм сәнгать өлкәсендә белгечләр тәҗрибәсе белән уртаклашу өчен арт-киңлек, аның ярдәмендә яңа идеяләр, проектлар һәм, нәтиҗә буларак, яңа шедеврлар туа. "АРТ - галерея. Казан” күргәзмәсе 12 нче тапкыр узачак, төрле сәнгать стильләрендә әсәрләрен һәм эшләнмәләрен Казаннан, Татарстан Республикасыннан, Россиянең 7 төбәгеннән, Германиядән 150 дән артык рәссам һәм оста тәкъдим итәчәк. Күргәзмә күргәзмә үзәгенең ике павильонында - 3 нче номерлы Павильонда һәм Баш павильонда тәкъдим ителгән. Күргәзмәгә килүчеләргә тәкъдим ителәчәк: Татарстан Республикасы Рәссамнар берлеге экспозициясе, шулай ук Татарстан һәм Россиянең инде узган рәссамнары һәм яшь замандашлары әсәрләре. Союз Татарстанның 100 еллыгына багышланган тематик күргәзмә күрсәтәчәк.

Күргәзмәдә Татарстан рәссамнары: Альбер Шах, Елена Острай, Бердниковлар династиясе, Рөстәм Хуҗин, Лада Аюдаг, Мария Ахматянова, Юрий Рябченко, Анна Иванова, Светлана Соколова, Әлфия Жукова, Анастасия Абдрашитова катнашачак. Россиянең башка төбәкләреннән безгә Санкт-Петербургтан Анатолий Данилов, Михаил Пуничев, Чабаксардан Ирина Чепенко, Түбән Новгородтан Светлана Железцова, Мәскәүдән Мария Яровицына, Санкт-Петербургтан Наталья Певзнер һәм Алим Ныров, Космодемьянск шәһәреннән Ольга Таланцева һәм башкалар (3 нче Павильон) киләчәк. Татарстан Республикасының Милли һөнәрчеләр палатасы экспозициясе. Палатаның 50дән артык остасы үз эшләнмәләре белән гүзәл затны шатландырачак - фарфор, керамика, агач, текстиль һәм башка материаллардан. Күргәзмәгә килүчеләрнең мастер-классларында иҗатның заманча юнәлешләре белән танышу һәм декупаж, фьюзинг, гильоширование кебек иҗат төрләренең техникасын үзләштерү мөмкинлеге булачак. (Павильон №3).

Татарстан Республикасының Милли һөнәрчеләр палатасы экспозициясе. Палатаның 50дән артык остасы үз эшләнмәләре белән гүзәл затны шатландырачак - фарфор, керамика, агач, текстиль һәм башка материаллардан. Күргәзмәгә килүчеләрнең мастер-классларында иҗатның заманча юнәлешләре белән танышу һәм декупаж, фьюзинг, гильоширование кебек иҗат төрләренең техникасын үзләштерү мөмкинлеге булачак. (Павильон №3). Саха Республикасы (Якутия) экспозициясе. Вилюйский Улустан килгән кунакларыбыз кул эшенең традицион эшләнмәләрен алып киләчәкләр һәм якут осталарының мастер-классларын үткәрәчәкләр - бу -  мәкерле хомус, ат йоныннан эшләнмәләр, XIX гасырның ат бизәлеше һәм хатын-кызларның традицион киемнәре комплектлары, көмеш бизәнү әйберләре һәм аксессуарлар, якут милли инструментлары (Павильон №3).

Төп павильонда автор курчакларын һәм Теддиның "Иске шәһәр әкиятләре" дигән мишегын халыкара күргәзмә-сату булачак. Күргәзмәне оештыручылар - «Dolls plaсe» авторлык курчаклары берлеге тарафыннан Казаннан, Татарстан Республикасыннан, Россиянең һәм Германиянең 45 мастеры кулы белән төзелгән автор курчакларының уникаль күргәзмәсе әзерләнде. Күргәзмәгә килүчеләр курчакларның ничек барлыкка килүен күрә, авторлар белән таныша, иң яхшы эшләр белән фотога төшә һәм сатып ала, шулай ук курчак әзерләү буенча мастер-классларда катнаша алачак. Дөнья дәрәҗәсендәге курчак осталары Иван Грозный һәм Николай Павлов беренче тапкыр күргәзмәдә катнашачак һәм уникаль иҗат мастер-класслары үткәрәчәк. Проект киң даирә кешеләренә, шулай ук төрле яшьтәге балалары булган гаиләләргә адреслана. 31 октябрьдә «ТАТАРКИНО» ТР Мәдәният министрлыгының «Субботний Киноклуб» - «Эксклюзив «Мультконцерт» белән интерактив программаны тәкъдим итә, анда эстрада, театр һәм кино йолдызлары катнаша, шулай ук демонстрация була.

Күргәзмәгә бара алмаган кешеләр өчен «Казан ярминкәсе» үзенең онлайн платформасында online.expokazan.ru онлайн режимда күргәзмәдә катнашучыларның эшләре һәм эшләнмәләре белән танышу мөмкинлеге бирәчәк. Шунысы игътибарга лаек, онлайн күргәзмә "АРТ - галерея. Казан»   2020 елның 28 октябреннән 31 декабренә кадәр чорда мөмкин булачак.

Өстәмә мәгълүмат: «Казан ярминкәсе» ААҖ, 420059, Казан ш., Оренбург тракты ур., 8, тел.: 7(843) 202-29-08; e-mail: expokazan05@mail.ru www.artexpokazan.expokazan.ru сайты Инстаграм https://www.instagram.com/art.expo.kazan/

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: